sobota, 28 maja 2011

Kto musi realizować Narodowy Cel Wskaźnikowy - Biopaliwa.

Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. z 2006 r. Nr 169, poz. 1199 z pozn. zm.) wprowadza szereg obowiązków na podmioty gospodarcze, które niekoniecznie mają świadomość, iż winny starannie realizować Narodowy Cel Wskaźnikowy.

Ustawa stanowi, że każdy przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania, importu lub nabycia wewnątrzwspólnotowego paliw ciekłych lub biopaliw ciekłych, który sprzedaje lub zbywa je w innej formie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub zużywa na potrzeby własne uzyskuje przymiot tzw. podmiotu realizującego Narodowy Cel Wskaźnikowy.

Podmiot taki ma obowiązek zapewnić minimalny udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych sprzedanych lub zbytych w innej formie lub zużytych przez niego na potrzeby własne.

Minimalny udział, liczony jest według wartości opalowej poszczególnych biokomponentów i jest równy Narodowemu Celowi Wskaźnikowi, określonemu przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia.  Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2007 roku (Dz. U. z 2007 r. Nr 110 poz. 757) Narodowy Cel Wskaźnikowy na 2010 rok wynosi 5,75%.

Zgodnie z treścią art. 33 ust. 1 pkt 5 ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, karze pieniężnej podlega ten, kto będąc podmiotem realizującym Narodowy Cel Wskaźnikowy, nie zapewnił wdanym roku minimalnego udziału biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych sprzedanych lub zbytych w innej formie
przez ten podmiot lub zużytych przez niego na potrzeby własne. Wysokość kary oblicza się według wzoru:
K = 5 x W x (M - R)/100 %
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
K -       wysokość kary, wyrażoną w złotych,
W -      ogólną wartość paliw ciekłych i biopaliw ciekłych sprzedanych lub zbytych w innej formie przez podmiot podlegający karze, a także zużytych przez niego na potrzeby własne, liczoną za rok, w którym podmiot ten nie zrealizował obowiązku wynikającego z art. 23 ust. 1, wyrażoną w złotych,
M -      wysokość Narodowego Celu Wskaźnikowego, do którego realizacji był zobowiązany podmiot podlegający karze, wyrażoną w procentach,
R -     wysokość zrealizowanego udziału biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych sprzedanych lub zbytych w innej formie przez podmiot podlegający karze, a także zużytych przez niego na potrzeby własne w roku, w którym podmiot ten nie zrealizował obowiązku wynikającego z art. 23 ust. 1, wyrażoną w procentach.


Słowa kluczowe: biopaliwa, paliwa, benzyna, biokomponenty, adwokat, Poznań, Kancelaria Adwokacka, Poznań, Warszawa, Prawnik Poznań, prawo energetyczne, prawo paliwowe, stacje benzynowe, paliwa ciekłe, Narodowy Cel Wskaźnikowy, kara za niespełnienie NCW..   

1 komentarz: